top of page

19 Aralık 1991'de Bingöl -Solhan ile Diyarbakır-Kulp kırsalında gerillaya ait bir askeri kamp bombalanıyor...

     

      Bu bombardıman sonucunda 13 gerilla yaşamını yitiriyor. Kulp'taki halk, cenazelerin bir kısmını 22 Aralık 1991 günü alıp, Kulp'a getirip defnediyor. Kalan cenazeleri almaya giden halkın Kulp ilçe merkezine girmelerine askeri yetkililer izin vermiyor, cenaze konvoyunu ise Kulp Çayı Köprüsü üzerinde bekletiyor. Cenazeleri sahiplenmek için diğer ilçelerden Kulp'a gelmek istiyenlerde farklı yerlerde askerlerin engeline takılıyor. 

 

      DYP Diyarbakır Milletvekili Salim Ensarioğlu, Başbakan Süleyman Demirel'e  SHP'li vekiller ise İç İşleri Bakanı İsmet Sezgin'e çıkıp cenazelerin sorunsuz bir şekilde defnedilmesi için görüşürler. Bunun üzerine Bakan Sezgin, Kulp Tabur Komutanlığında olan İsmet Yediyıldızı arar. Fakat telefon bakanın yüzüne kapatılır. Diyarbakır Valisi Kulp'a gider Albay ile görüşür. Albayın cevabı ise “Bu olay ne sizi, ne de bakanı ilgilendiriyor. Ben üstlerinden emir alırım."  şeklindedir. Bir süre sonra  İsmet Yediyıldız köprüye gelip halkın duyacağı şekilde “Köprüden tek kişi geçirtmeyeceksiniz. Geçen olursa öldürün. Tohumuna para mı verdim”  diye konuşur ve gider. 

 

      Albayın köprüden ayrılması üzerine halk köprüye doğru sloganlar eşliğinde yürümeye başlar. Askerler ise silahlarla halkın üzerine ateş eder can havliyle bir kısmı suya atlar. 7 sivil yaşamını yitirir, onlarca insan yaralanır ve 60 kişi gözaltına alınır. Tarama bittikten sonra askerler, kadınlara küfür edip cinsel tacizde bulunur. Bu esnada Kulp'a diğer ilçelerden gelmek isteyen kitleye Lice'de saldırılır ve orada da 2 sivil yaşamını yitirir. Bu olay zihinde Kulp Katliamı olarak kalır.

 

 

 Albay İsmet YEDİYILDIZ,  Jitem'in kurucusu olarak bilinir. Kulp katliamı, Vedat AYDIN ve Musa ANTER cinayetleri işlendiğinde Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığını yapar. 1999 yılında şüpheli bir trafik kazası sonucunda ölür. Ergenekon dosyasında adına rastlanılır..

  

 * Adnan ÇELİK'in  "Devletin Şiddet Rejiminde Yeni Bir Safha: “Serê Sipî” Olayı ve Pasûr (Kulp) Katliamı"  

 

 http://www.toplumvekuram.org/?guncelyazilar=devletin-siddet-rejiminde-yeni-bir-safha-sere-sipi-olayi-ve-pasur-kulp-katliami

     

 

     

      

 

 

   

bottom of page